Školski odbor

Sjećanje na Škabrnju i Vukovar

Ponosnim stihovima pjesme Stoji grad

„…iz majčinog krika sloboda se rađa

i uskoro bijela zaplovit će lađa, do sunca;

iz krvi i bola niknut će cvijeće

i narod nikad zaboravit neće, Vukovar…“

započeli smo svečanu priredbu u znak sjećanja na Škabrnju i Vukovar.

Prigodni program je započeo paljenjem lampiona na spomen obilježju poginulim braniteljima u neposrednoj blizini crkve Kraljice Mira. Program se nastavio u školi uz sudjelovanje učenika i njihovih učitelja te pripravnika. Učitelj povijesti Ante Šare održao je kratko predavanje i na taj način sve prisutne podsjetio na 18. studenog 1991. godine; dan kada su pali Škabrnja i Vukovar. Potom je uslijedilo čitanje prigodnih tekstova. Priče iz Vukovara čitale su učiteljice hrvatskog jezika Josipa Stevanja „Za tebe“; učiteljice razredne nastave Tina Perić i Martina Vanjak „O neprijateljima“ te pripravnica Anđela Šare „O gradu“.

Učenica 5. razreda Paula Šare pripremila je samostalni rad, odnosno pjesmu „Vukovar i Škabrnja“ koja slijedi u nastavku.

Vukovar I Škabrnja

Došao je dan sjećanja na Vukovar i Škabrnju,

dan kada imamo tužnih događaja lavu,

i ponovo otkrivamo istinu pravu.

Stradanje je bilo,

A stradalo je skoro sve što je ljudima milo.

Škabrnja je selo blizu nas,

a ona je stradala jako,

uništili su je samo tako.

No ponovo smo se srcem borili

Škabrnju i Vukovar osvojili.

Vukovar nam nije baš blizu,

al' imamo svih događaja analizu.

Vukovar je uništen bio

o slobodi on je snio.

18. studenoga su pali

i zato ih se danas sjećamo,